MAŽIEJI „BORUŽIUKAI“ ATGAIVINO LIAUDIŠKĄSIAS RUDENS TRADICIJAS IR PAPROČIUS. ŠVENTAS MARTYNAS. OŽIO DIENA

 

Lapkričio 13 d. „Boružiukų“ grupės vaikučiai pakvietė visus atvykti į  literatūrinį muzikinį rytmetį „Ožio diena – ganiavos pabaigtuvės“ meninio ugdymo salėje ir sužinoti apie šios dienos papročius, išmokti lietuvių liaudies dainelių ir žaidimų  apie oželį.

Senovėje lietuviai lapkričio 12 dieną šventė Ožio šventę, skirtą prikviesti žiemai.

Ožio diena, anot etnologų – rudens palydos, padėka derliaus dievams, kur švenčiama paskutinė rudens šventė, ganymo sezono užbaigimas. Atgaivinant liaudiškąsias rudens tradicijas, siekiame padėti savo ugdytiniams pažinti gimto krašto etnokultūrą, perimti senolių tautinių vertybių lobyną, skiepyti pagarbą jos papročiams.

Pravedant netradicinę, primirštą, šiuo metu beveik nebešvenčiamą šventę, siekėme atgaivinti tos dienos dainas bei žaidimus, apeigas, folklorą. Supažindinome vaikus su Šv. Martyno, Ožio dienos, ganiavos pabaigos papročiais ir tradicijomis įtraukiant ugdomuosius, pažintinius, lavinamuosius folkloro  lobius.

 

Šios šventės tikslas supažindinti vaikus su Šv. Martyno papročiais ir tradicijomis, įtraukiant ugdomuosius, pažintinius, lavinamuosius momentus;

suteikti vaikams daug džiugių emocijų.

 

Nuotaikingas siužetas visus nukėlė į tą laikmetį, kai piemenėliai laukuose ganė gyvulius, žaidė, pokštavo ir laukė pirmojo sniego, kuris pranašaudavo ganiavos bei jų vargų pabaigą.

Vaikams patiko muzikos mokytojos Irenos Stravinskienės įdomiai sekama pasaka  „Artojo darbai“,  pritariant gamtoje surastais ritminiais instrumentais. Įtaigiai, su liaudišku humoru atlikome  Ožio, Šeimininko Martyno, Šeimininkės vaidmenis: Daiva Čėsnienė, Lina Lenkutienė ir Zita Kuncienė. Vyko triukšmingos, skambiu susidainavimu ritualinės rudens palydos – t.y., Šv. Martyno, Ožio dienos apeigos. Piemenėliai visi kartu kartojo: „ Ožy ožy, paprašyk dievo sniego“, vedė oželį apie baltą beržą tris kartus, dainavo linksmas daineles. Šiose piemenėlių išdaigose, vaidybiniuose žaidimuose  slypi gili tautos praeitis.

Mes, organizatorės, stengėmės visa tai atskleisti vaikams, svečiams ir ugdytinių tėvams.

Savo idėjomis, teigiama energija stengiamės vaikams įdiegti ir palikti įspūdį apie šį gamtos ir žmogaus reiškinį. Seniau kaimo žmonės sakydavo: ,,Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu, jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“. Norit tikėkit, norit ne…

 

Ikimokyklinio ugdymo mokytojos: L.Lenkutienė, D.Čėsnienė ir Z.Kuncienė

« Grįžti atgal
SERP, Keyword Rank, RSS, RSS FEED,